Kā sekot līdzi progresam?

Neatņemama treniņu sastāvdaļa ir sekošana līdzi progresam. Tieši tas palīdz mums saņemties reizēs, kad neko negribās vairs darīt. Tāpēc ir ļoti ieteicams jau no paša sākuma visu pierakstīt. Nav svarīgi, vai vēlies zaudēt lieko svaru, vai tieši otrādi – uzaudzēt muskuļu masu, ir ieteicams pierakstīt svarīgāko (savu svaru/darba svarus treniņos, ēšanu utt).

Tas ļoti palīdz sekot līdzi progresam/regresam un ļauj laicīgi veikt nepieciešamos labojumus. Savus rezulātus vari pierakstīt blociņā. Ja tomēr esi tehnoloģiju piekritējs, tad varu ieteikt Bodyspace, kur rezultātus vari pierakstīt onlainā.

Ir dažādi veidi, kā Tu vari sekot līdzi savam progresam, taču šoreiz apskatīsim populārākos/svarīgākos no tiem.

Seko līdzi svaram

Svara izmaiņas nevienmēr parāda lietu patieso būtību, taču nenāks par ļaunu nosvērties 2-4 reizes mēnesī un pierakstīt savu svaru. Viena no lielākajām kļūdām, ko cilvēki pieļauj sveroties ir tāda, ka viņi to dara dažādos laikos. (vienu reizi no rīta, nākamo reizi kaut kad pa dienu, tad vakarā utt). Tavs svars var atšķirties pat par pāris kilogramiem (atkarīgs no tā, kad un cik iepriekš ēdi, dzēri utt).

Tāpēc ļoti ieteicams ir svērties konkrēti vienā laikā. Es ieteiktu svērties no rītiem – pēc WC apmeklējuma un dušas, bet pirms brokastīm. Nav ieteicams svērties katru dienu, jo tas tikai lieki jauks prātu (katru dienu svars var būt nedaudz savādāks), kā arī 24h stundu laikā Tu vari samazināt svaru ļoti, ļoti minimāli. Ieteiktu svērties 1-4 reizes mēnesī. Tad arī progress būs krietni redzamāks un varēsi saprast, vai ir nepieciešams kaut ko pamainīt savā uzturā.

sversanas

Progress, kuru nerāda svari

Lai arī iesācējam var šķist, ka svari ir gana precīzs līdzeklis, ar kuru palīdzību noteikt progresu, tā diemžēl nav. Svari vienkārši parāda to, cik Tu sver un viss. Tas, cik daudz sver tavi muskuļi, kauli, tauki utt nav zināms.

Mēdz gadīties tā, ka svars stāv +- uz vietas, taču liekais svars samazinās. Kādēļ tā? Tas var gadīties tāpēc, ka paralēli svara zaudēšanai pieaug muskuļu masa. Nav noslēpums, ka muskuļi ir daudz blīvāki, nekā tauki, tāpēc arī muskuļu masa ir daudz “pieguļošāka”, pat ja kopējais ķermena svars nemainās vai pat pieaug. Īpaši izteikti tas var būt iesācējiem, kuri ir tikko sākuši trenēties un attiecīgi muskuļu masa nāk klāt straujāk.

To bieži var just pēc drēbēm – svars īpaši nemainās, taču drēbes, kas agrāk bija par mazu tagad der kā uzlietas. Nevienmēr svars parāda situācijas patieso būtību.

Manuprāt, labākais veids, kā sekot līdzi savam progresam ir veikt vienkāršus ķermeņa mērījumus, nosvērties, kā arī uzņemt “pirms” un “pēc” fotogrāfijas. Saliekot visu kopā, Tu iegūsi “zelta” vidusceļu. Svarīgi ir uzņemt bildes vienādā pozā/leņķī, lai precīzāk ir redzams progress. Vēlams ir neizgāzt vai neievilkt vēderu. Tu to dari sevis dēļ, tāpēc esi godīgs/a.

Vari fotogrāfēt izmaiņas ~1 reizi mēnesī. Zemāk esošajā bildē ir lieliski redzams, ka vieglāks nebūt nenozīmē tvirtāks vai sportiskāks. 3. bildē šī meitene ir par ~6.5kg smagāka, taču ir krietni atlētiskāka. Šo īpaši attiecinu uz sievietēm, jo reti kurš džeks īpaši satraucās par muskuļu un svara palielināšanos.

Atceries, ka progress 1 mēneša laikā nebūs ļoti manāms, tāpēc nesteidzies ar secinājumiem. Tāds progress kā zemāk esošajā bildē ir vismaz 1 vai pat vairāku gadu darbs.

progress ko nerāda svari

Progress svaru zālē

Svarīgi ir arī sekot līdzi saviem treniņu rezultātiem (cik daudz reizes/piegājieni, kādi svari utt). Tas palīdzēs sekot līdzi Tavam progresam vai regresam. Nepārsteidzies ar prognozēm un izdari secinājumus pēc vairākiem treniņiem, nevis tikai pēc viena.

Nesatraucies, ja regresē. Ar vēsu prātu padomā, kas varētu tam būt par iemeslu. Varbūt Tu uzņem pārāk maz kalorijas? Vai varbūt tieši otrādi – Tu uzņem tās pārāk daudz? Varbūt parāk maz sanāk gulēt? Ir neskaitāmi faktori, kas var ietekmēt progresu un rezultātus, bet tikai Tu pats/i vari izsecināt kas tieši to izraisa.

Bieži ir tā, ka sākot iet uz treniņiem Tavs mērķis ir zaudēt lieko svaru. Svars nāk nost, bet sākumā spēks pieaug (palēnām sāc trenēties ar lielākiem svariem.) Tad vienā dienā jūti, ka spēks zūd vai arī stāv uz vietas. Darba svari nemainās un paliek tie paši. Ja konkrētajā brīdī Tev joprojām ir kaloriju deficīts (zaudē lieko svaru), tas ir normāli.

trenini trenazieru zālē

DALĪTIES

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here